Wynajem i sprzedaż:

  • domków holenderskich
  • domków angielskich
  • przyczep campingowych

Tel. 510 328 545

ul. Limanowska 26, 33-395 Chełmiec (koło Nowego Sącza)

Strona główna » Blog » Używane domki holenderskie - zapraszamy do odwiedzenia naszego placu!

Jakie są ceny domków holenderskich?

Domek holenderski to doskonała alternatywa dla tradycyjnej zabudowy, zwłaszcza jeśli chodzi o nieruchomości o charakterze rekreacyjnym. Aby zostać właścicielem takiego „domu na kołach”, należy jednak spełnić cały szereg formalności. Zanim decydujesz się na zakup, sprawdź na jakiej działce mogą zostać ustawione domki holenderskie oraz jaki będzie ostateczny koszt takiej inwestycji.

Jakie są ceny domków holenderskich?

W jaki sposób buduje się domki holenderskie?

Głównym elementem konstrukcyjnym typowych domków holenderskich jest stalowa rama, wyposażona w koła. Ściany takiego budynku tworzone są przez blaszane panele, choć coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest również siding PCV. Znacznie bardziej stylowym wykończeniem są drewniane deski, na które decydują się inwestorzy, ceniący sobie klasyczne rozwiązania i tradycyjną elegancję. Domki całoroczne posiadają również ocieplenie w postaci materiału termoizolacyjnego. Dachy takich budynków wykańczane są papą lub blachą, a całość przystosowana jest do przyłączenia gazu, prądu, kanalizacji i wody, choć aby skorzystać z takiej możliwości, należy przygotować na działce adekwatne media. Ci, którzy cenią sobie ciepło domowego ogniska, często decydują się również na wyposażenie domku w kominek gazowy.

Co warto wiedzieć o domkach holenderskich?

Wiele osób zastanawia się, czy domki holenderskie zapewniają swoimi rozmiarami odpowiedni komfort funkcjonowania. Jak się okazuje, łączna powierzchnia domku może wynosić od 25 do nawet 50 m². Takie wymiary porównać można do typowej kawalerki, jakich wiele w polskim budownictwie wielorodzinnym. Domki holenderskie wyposażone są również w kuchnię i salon, a także w toaletę i łazienkę z prysznicem. Takie obiekty traktowane są w prawie budowlanym jako tymczasowe. Są one z reguły ustawiane na kołach i betonowych bloczkach. Czasem jednak ich właściciele decydują się na trwałe związanie domku z podłożem, co z kolei zmienia zakres formalności, związanych z taką inwestycją.

Domki holenderskie a prawo budowlane

Domki holenderskie w świetle prawa

Decydując się na domek holenderski, którego powierzchnia zabudowy nie przekracza 35 m², należy jedynie zgłosić do odpowiedniego urzędu chęć ustawienia tego rodzaju obiektu na działce. Po złożeniu dokumentów, trzeba jeszcze odczekać kolejne 30 dni, w trakcie których urząd może zasygnalizować swoje zastrzeżenia. Decydując się na zgłoszenie domku, jako obiektu tymczasowego, konieczne będzie jego przeniesienie w inne miejsce, najpóźniej po 120 dniach od momentu, w którym rozpoczęła się budowa.

Rezygnując ze zmiany miejsca, należy uzyskać pozwolenie na budowę. Nasz domek holenderski będzie wówczas traktowany jako budynek rekreacyjny, podobnie jak to bywa w przypadku obiektów, których powierzchnia przekracza 35 m². Projekt budowlany otrzymuje się na ogół od sprzedawcy domku, a działka musi zostać zakwalifikowana jako obszar, przeznaczony pod budownictwo rekreacyjne.

Wiele wątpliwości budzi również to, czy za domek holenderski lub mobilny płaci się podatek, gdyż przepisy nie precyzują jasno tego zagadnienia, a zdania są podzielone. Temu zagadnieniu poświęciliśmy osobny artykuł blogowy, który znajduje się na tej stronie.

Domki holenderskie, które nie są związane z gruntem, zdaniem wielu ekspertów nie mogą być traktowane jako budynek, a więc nie powinien być na nich nakładany podatek od nieruchomości. Problem jest więc dość poważny, a właściciele domków holenderskich nadal czekają na prawne rozstrzygnięcia w tym zakresie.

Domek holenderski cena

Domki holenderskie – cena inwestycji

Rynkowe ceny domków holenderskich są zróżnicowane. Ostateczne koszty takiej inwestycji uwarunkowane są m.in. powierzchnią domku, ale również materiałem, z którego został on wykonany. O ile siding będzie stosunkowo tanim rozwiązaniem, o tyle wielbiciele drewna muszą nastawić się na znacznie wyższe koszty inwestycji. Ostatecznie również wyposażenie domku będzie miało duży wpływ na jego wartość. Dodatkowe koszty generują także zakup działki oraz jej uzbrojenie, by móc korzystać z możliwości domku holenderskiego niezależnie od pory roku.

Prosty model domku holenderskiego kupimy już za 30 do 50 tys. zł. Można również zainwestować w znacznie tańsze rozwiązanie, ale w takim przypadku należy nastawić się na gruntowny remont, pociągający za sobą dodatkowe koszty. Całoroczne, ocieplone modele z drugiej ręki kosztują ok. 60-90 tys. zł. Osoby, zainteresowane nowym domkiem, powinny nastawić się już na koszt od 100 do nawet 200 tys. Tutaj jednak można liczyć na nowoczesne, bogate wyposażenie, połączone z innowacyjnymi rozwiązaniami, jak np. energooszczędne okna.

Do całości inwestycji należy również doliczyć koszty transportu. Często domki są przewożone za darmo przez firmy, zajmujące się ich sprzedażą lub też cena transportu wliczona jest w koszt zakupu. Transport we własnym zakresie wiąże się z kolei z koniecznością zdobycia pozwolenia na przewóz (ok. 500 zł) oraz z opłatą wg cennika firmy, z której usług zdecydujemy się skorzystać.

Przykładowe ceny domków holenderskich


Nowy domek holenderski

Wymiary: 3,8m x 10.0m = 38 m²

Domek holenderski Lark 1 3.80-10 to nowy, całoroczny domek, w którym może zamieszkać nawet 8 osób. Nic dziwnego, bo jest on wyposażony w 2 oddzielne pokoje oraz przestronny salon z dodatkowym łóżkiem i kuchnią oraz w łazienkę. W każdym pomieszczeniu zainstalowano także elektryczne ogrzewanie, zapewniające komfort cieplny o każdej porze roku.

Cena: 145900 zł

Domek holenderski cena - model Lark 1 3.80-10

Używany domek holenderski z podwyższonym standardem

Wymiary: 3,7m x 11m = 41.0 m²

Domek Willery Vacation 3.70 jest to domek całoroczny, w którym zamieszkać może nawet 8 osób. Wszystko to za sprawą 3 dużych pokoi, przestronnego salonu, połączonego z kuchnią oraz łazienki. Użytkownicy mogą korzystać z ogrzewania elektrycznego w pokojach i łazience oraz z piecyka gazowego i gazowego ogrzewania wody. Domek wyposażono już w instalację elektryczną, gazową i wodną.

Cena: 87900 zł

Domek holenderski cena - model Willery Vacation 3.70

Używany domek holenderski w średnim standardzie

Wymiary: 3.10m x 10 m

Domek holenderski Abi Montstone 30 jest całorocznym domkiem, przeznaczonym dla 6-8 osób, które mogą zamieszkać w dwóch pokojach, połączonych z salonem z kuchnią oraz łazienką. W domku zamontowano ogrzewanie elektryczne, piecyk gazowy i gazowe ogrzewanie wody.

Cena: 48900 zł

Domek holenderski cena - model Abi Montstone 30

Najtańszy domek holenderski

Wymiary: 3.10m x 7.5m = 21 m²

W domku holenderskim Green Stripe zamieszkać może od 4 do nawet 6 osób. Składają się na niego jeden duży pokój oraz łazienka i przestronny salon, który został połączony z kuchnią. Mieszkańcy mogą korzystać z ogrzewania elektrycznego, ogrzewania gazowego wody oraz piecyka gazowego. Salon wyposażony został także w rozkładane łóżko.

Cena: 27900 zł

Domek holenderski cena - model Green Stripe