Wynajem i sprzedaż:

  • domków holenderskich
  • domków angielskich
  • przyczep campingowych

Tel. 510 328 545

ul. Limanowska 26, 33-395 Chełmiec (koło Nowego Sącza)

Strona główna » Blog » Czy trzeba mieć pozwolenie na domek holenderski?

Czy trzeba mieć pozwolenie na domek holenderski?

Domki holenderskie to pewnego rodzaju mobilna konstrukcja, którą najczęściej można spotkać w ośrodkach wypoczynkowych oraz na działkach rekreacyjnych. Jedną z najistotniejszych zalet domów holenderskich jest ich stosunkowo niska cena oraz fakt iż są to gotowe konstrukcje, które wystarczy jedynie ustawić w wybranym miejscu na działce. Nie oznacza to jednak, że takie działanie może odbyć się bez konieczności zgłoszenia faktu odpowiednim władzom. Zatem, jakie procedury należy spełnić, by legalnie ustawić domek holenderski całoroczny na działce i czy trzeba mieć na to pozwolenie?

Czym według prawa są domki holenderskie?

Całoroczne domki holenderskie to konstrukcje, które posiadają koła, dlatego wiele osób myli je z równie popularnymi przyczepami kempingowymi. W rzeczywistości tego typu domki nie mogą samodzielnie poruszać się po drogach, a ich transport odbywa się za pomocą lawety, co oznacza, że nie podlegają one przepisom ruchu drogowego, lecz prawa budowlanego.

W nowym prawie budowlanym obowiązującym od 2021 roku nie ma wzmianki o „domkach holenderskich”, jednak prawodawca zalicza tego typu konstrukcje do „tymczasowych obiektów budowlanych”, które teoretycznie nie powinny być na stałe powiązane z gruntem. W rzeczywistości istnieją jednak dwa sposoby na korzystanie z tego typu obiektów, a co za tym idzie dwie drogi postępowania prawnego.

Pierwszą z nich jest traktowanie używanego domku holenderskiego jako wspomniany wcześniej tymczasowy obiekt budowlany niezwiązany trwale z żadnym gruntem. W takim przypadku może on być ustawiony na każdej działce, w tym rekreacyjnej, budowlanej, a nawet rolnej. Należy jednak pamiętać, że obiekt ten będzie traktowany jako rozwiązanie chwilowe, przeznaczone do rozbiórki. Z kolei, jeśli chcemy, by domek stanął w danym miejscu na stałe, możemy go postawić wyłącznie na działce przeznaczonej pod zabudowę mieszkaniową lub rekreacyjną.

Jak wyglądają formalności w przypadku legalizacji domku holenderskiego?

W przypadku, gdy wybierzemy pierwszą z opcji, czyli traktowanie mobilnego domku holenderskiego jako obiekt tymczasowy będzie on uważany przez przepisy prawa, jako budowla przeznaczona do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w przeciągu 180 dni od jej postawienia. W takich sytuacjach nie potrzebujemy pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia do starostwa faktu postawienia domku holenderskiego na działce.

Należy przy tym pamiętać, że prawo jest tutaj bardzo restrykcyjnie przestrzegane i domek będzie musiał zostać usunięty z danej działki w ciągu wspomnianych 180 dni. Co więcej, obiekt tego typu może stanąć jedynie na działce objętej planem zagospodarowania przestrzennego.

W drugim przypadku, gdy chcemy by całoroczny domek holenderski został usytuowany na działce na stałe, musimy pamiętać, że jego powierzchnia nie może przekraczać 35 m2, a my musimy złożyć dokumenty powalające uzyskać standardowe pozwolenie na budowę, co niestety wiąże się z dosyć długim czasem oczekiwania na decyzję odpowiedniego urzędu.

Całoroczne domki holenderskie - skontaktuj się!