Skip to main content
BLOG
Oferujemy wynajem, sprzedaż i transport: domków holenderskich, domków angielskich i przyczep campingowych.
BLOG
Oferujemy wynajem, sprzedaż i transport: domków holenderskich, domków angielskich i przyczep campingowych.

Czy opłaca się kupić domek holenderski?

Domki holenderskie to idealne rozwiązanie, by wypoczywać na działkach letniskowych w komfortowych warunkach. Taka zabudowa cieszy się również sporą popularnością w ośrodkach wypoczynkowych, choć rozwiązuje ona również skutecznie problem tymczasowego braku mieszkania, spowodowanego rozpoczynającą się dopiero budową domu. Gotowe do zamieszkania domki holenderskie bardzo często dostarczane są pod wskazany adres, co stanowi niezwykle istotny atut dla osób, chcących natychmiast wykorzystać ich potencjał. Dlaczego jeszcze warto kupić domek holenderski i czy inwestycja ta będzie opłacalna?

W jaki sposób zbudowane są domki holenderskie?

Konstrukcja domków holenderskich opiera się na ramie stalowej, wyposażonej dodatkowo w koła, co zwiększa ich mobilność. Do budowy ścian w nieco starszych modelach wykorzystywany był z reguły siding. Współcześnie coraz częściej spotykane są jednak domki holenderskie, których ściany wykonane zostały z blachy lub drewnianych desek, gwarantujących dodatkowe walory estetyczne. Dachy domków powstają natomiast z blachy lub papy, zaś ich okna stanowią plastikowe lub szklane tafle. Mieszkając w domku holenderskim, można również korzystać z instalacji wodno-kanalizacyjnych, gazowych i elektrycznych, choć warto wcześniej zadbać o dostęp do tego rodzaju mediów na działce, na której stanie mobilny domek.

Jakie wymiary mają domki holenderskie?

Szerokość domków holenderskich wynosi na ogół od 2,5 do nawet 4 m. Z kolei długość takich obiektów waha się w granicach od 7 do 13 m. Takie wymiary sprawiają, że standardowy domek holenderski może mieć od 25 do nawet 50 m² powierzchni, co znacznie podnosi komfort użytkowania, choć wymaga dostosowania się do szczegółowych zasad, określonych w stosownych przepisach prawnych. Zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju ustawodawstwem, domki holenderskie nie mogą stać się pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego, a ich transport musi odbywać się przy pomocy lawety. Takie usługi świadczą na ogół firmy, zajmujące się sprzedażą domków, co zdejmuje z kupującego obowiązek poszukiwania dodatkowych rozwiązań w tym zakresie.

Jak wygląda posadowienie domku holenderskiego na działce?

Dokładna analiza sposobów posadowienia domku holenderskiego na działce rekreacyjnej czy budowlanej, powinna odnosić się przede wszystkim do przepisów prawa, regulujących wszelkie działania w tym aspekcie. Zgodnie z wytycznymi, domki holenderskie traktowane są jako obiekty tymczasowe, co oznacza m.in., że tego rodzaju zabudowa nie jest połączona na stałe z gruntem. Domki, których wielkość przekracza 35 m², muszą posiadać również stosowny projekt budowlany. Coraz więcej osób decyduje się jednak na rezygnację z betonowych bloczków i związanie domków z podłożem przy pomocy fundamentów. Wszystko to wiąże się z koniecznością dopełnienia odpowiednich formalności, które uchronią właściciela przed nakazem rozbiórki.

Domki holenderskie a prawo – jakich formalności powinien dopełnić właściciel?

Postawienie na działce domku holenderskiego, z reguły wiąże się jedynie z koniecznością zgłoszenia takiego zamiaru do odpowiedniego urzędu. Jak już wspomnieliśmy, domki holenderskie, których powierzchnia przekracza 35 m², wymagają dodatkowo przedstawienia projektu budowlanego. Dokument ten z reguły dostępny jest u sprzedawcy, co zdejmuje z kupującego konieczność poniesienia dodatkowych kosztów. Domki holenderskie nie są na ogół połączone z podłożem, a więc – zgodnie z obowiązującymi przepisami – ich właściciel powinien rozebrać je lub też przenieść w inne miejsce, przed upływem 120 dni od momentu, w którym obiekt stanął na działce. Zaniedbanie tego obowiązku może doprowadzić do wydania nakazu rozbiórki. Ci, którzy chcą uniknąć takich nieprzyjemności, mogą zdecydować się trwale związać budynek z podłożem, co z kolei wymaga zdobycia stosownego pozwolenia na budowę.

Jak wyposażone są domki holenderskie?

Domki holenderskie na ogół składają się z kuchni, sypialni, toalety, łazienki oraz salonu, w którym można spędzać czas przy dużym stole lub nieco mniejszym stoliku kawowym. Na przygotowywanie posiłków pozwala kuchenka gazowa, a łazienka wyposażona w kabinę prysznicową, umożliwia zachowanie codziennej higieny. Źródłem ogrzewania jest tutaj często kominek gazowy. Dodatkową ochronę przed zimnem zapewnia z kolei warstwa materiału termoizolacyjnego, którą stosuje się w domkach całorocznych. Takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie komfortu cieplnego w chłodniejszym okresie. Jakość codziennego funkcjonowania podnoszą z kolei rolety przeciwsłoneczne, wygodna kanapa oraz dodatkowe akcesoria, dedykowane domkom holenderskim, których nie brakuje na współczesnym rynku. 

Jakie są zalety domków holenderskich?

Największą zaletą domków holenderskich, będzie z pewnością ich cena – zdecydowanie niższa, niż w przypadku budowy nowego domu. Używany domek zakupić można już nawet za 25 ty. zł, choć podwyższony standard wymaga nieco większych nakładów finansowych. Z kolei za nowy domek holenderski należy zapłacić zdecydowanie więcej, bo nawet ok. 250 tys. zł, choć warto pamiętać, że będzie ona zawierał pełne wyposażenie i wszystkie instalacje. Gotowe do zamieszkania domki holenderskie są również niezwykle łatwe do ustawienia na działce, a bezpieczny transport zapewniają na ogół firmy, zajmujące się ich sprzedażą. To niezwykle opłacalna inwestycja dla osób, potrzebujących tymczasowego miejsca zamieszkania lub szukających sposobu na komfortowy wypoczynek na działce rekreacyjnej.

Domki holenderskie – sprawdź naszą ofertę!