Czy za domek holenderski lub mobilny płaci się podatek?
Domki holenderskie oraz mobilne to coraz popularniejszy sposób na ciekawe spędzanie urlopu na własnych warunkach lub inwestycję. Co więcej, coraz szersze grono Polaków zastanawia się, czy nowoczesne domki holenderskie mogą stać się dobrą alternatywą dla standardowego domu całorocznego, co jeszcze bardziej potęguje zainteresowanie tego typu nieruchomościami. Niestety, w temacie domków holenderskich oraz mobilnych istnieje również jedna kwestia sporna, która wywołuje wiele wątpliwości. Jest nią interpretacja przepisów dotyczących podatku od nieruchomości z tytułu posiadania domku holenderskiego lub mobilnego.
Czy domki holenderskie oraz mobilne podlegają podatkowi od nieruchomości?
Podatek od nieruchomości jest to należność, którą zobowiązani są opłacić właściciele oraz użytkownicy wieczyści wyszczególnionych w treści ustawy nieruchomości. Przedmiotem tym będą zarówno grunty, jak i budynki lub ich części, a także obiekty niebędące budynkami, które związane są z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Zapis ten rodzi pewne wątpliwości, szczególnie wśród właścicieli domków holenderskich oraz mobilnych, którzy mają poważne problemy z umiejscowieniem swojej własności w tych przepisach. Problem jest dosyć poważny, a kwestia mocno sporna, dlatego poszukując odpowiedzi na pytanie postawione w tytule tego tekstu postanowiliśmy sprawdzić kilka źródeł.
Kiedy zasadne wydaje się być opłacenie podatku od nieruchomości przez właściciela domku holenderskiego lub mobilnego?
Szukanie odpowiedzi na pytanie dotyczące podatku od nieruchomości za domek holenderski lub mobilny trafiliśmy na stronę www.eporady24.pl, gdzie jeden z użytkowników portalu zastanawiał się, czy dwa domki holenderskie na kołach, o wymiarach 8x3m, powinny zostać objęte powyższym podatkiem i czy konieczne jest zgłoszenie tych nieruchomości. Dodatkowo użytkownik ten planował wykorzystać oba domki jako magazyny.
Okazuje się, że w takim przypadku konieczne jest zgłoszenie ustanowienia domku, ponieważ jest on traktowany jako tymczasowy obiekt budowlany. Prawo dosyć jasno określa, że takie budowle mają obowiązek zostać opodatkowane, nawet, gdy nie są one trwale połączone z gruntem. Warto również wspomnieć, że nawet fakt zarejestrowania takiego domku holenderskiego jako pojazd mechaniczny i wykupienie ubezpieczenia OC nie zwalnia właściciela z uznania obiektu za budowlany.
Kiedy zasadne wydaje się zwolnienie domku holenderskiego z podatku od nieruchomości?
Co ciekawe opinia zawarta na tej stronie kłóci się z poradami znalezionymi przez nas w serwisach www.e-prawnik.pl czy też www.podatekodnieruuchomości.pl
Zdaniem ekspertów wypowiadających się na tych stronach domki mobilne na kołach nie są trwale związane z gruntem, więc nie mogą być uznane za budynek świetle przepisów budowlanych. Swoją opinię popierają treścią definicji budynku określoną w art. 3 pkt 2 Ustawy Prawa Budowlanego, która mówi jasno, że obiekt budowlany musi być trwale związany z gruntem oraz wydzielony z przestrzeni przy pomocy przegród budowlanych. Dodatkowo musi on posiadać fundamenty oraz dach, czego trudno jest szukać w domku holenderskim lub mobilnym.
Podsumowując, sprawa podatku od nieruchomości w przypadku domków mobilnych i holenderskich jest niezwykle skomplikowana i wymaga szerokiej wiedzy z zakresu prawa. By raz na zawsze rozwiać wątpliwości właścicieli takich domku zdecydowaliśmy się złożyć zapytanie w tej kwestii w odpowiednim urzędzie i w tej chwili oczekujemy na jasną odpowiedź w tej sprawie.