Czy da się mieszkać w domku holenderskim?
Domki holenderskie to temat, który znany jest w Polsce od stosunkowo niedawna, jednak z każdym kolejnym rokiem zdobywa coraz większą popularność. Początkowo domki mobilne były traktowane czysto rekreacyjnie, jako alternatywa dla przyczep kempingowych oraz kamperów w trakcie wakacyjnych podróży. Obecnie coraz więcej osób zauważa ich ogromne zalety oraz to, że te mobilne mieszkania umożliwiają przebywanie w nich przez cały rok. Jednak, czy da się mieszkać w domku holenderskim na stałe?
Czym dokładnie są domki mobilne?
Podstawowym błędem w zrozumieniu, czym są domki mobilne, jest mylenie ich z przyczepami kempingowymi. Są to w końcu całkowicie różne konstrukcje, które podlegają innym zasadom i przepisom prawa. Przyczepa kempingowa to zarejestrowany pojazd, który podlega prawu drogowemu. Jest on przeznaczony do aktywnego przemieszczania się na długich dystansach w celach turystycznych i wypoczynkowych, który nazywa się również karawaningiem. Z tego powodu przyczepa kempingowa musi składać się z lekkiej konstrukcji, która pozwoli na jej sprawne przemieszczanie się tuż za ciągnącym ją autem. Domek mobilny to z kolei niewielka konstrukcja przypominająca domek letniskowy, dysponująca jednak specjalną konstrukcją podwoziowo-kołową. Pozwala ona na umieszczenie domku na specjalnej lawecie transportowej i przemieszczanie się w pożądane miejsce. Następnie domek jest osadzany na bloczkach lub innej, trwałej podstawie, by móc służyć zamieszkiwaniu sezonowemu bądź na stałe. Ważne jest również to, że domek taki podlega prawu budowlanemu, a nie drogowemu.
Domki mobilne i prawo budowlane
Polskie przepisy budowlane są stosunkowo przejrzyste i zakładają, że jeśli całkowita powierzchnia wolnostojącego domku parterowego nie przekracza 35 m², to nie ma konieczności posiadania pozwolenia na jego budowę. Ważne jest tu również to, że dopuszczalne jest stawianie jednego takiego budynku na 500 m² działki. Dokładnie takie same zasady dotyczą domków mobilnych, które z uwagi na małe rozmiary i brak połączenia z gruntem mogą być zgłaszane jako tzw. tymczasowy obiekt budowlany. W takim przypadku jednak czas zamieszkiwania budynku jest ograniczony i wynosi jedynie 120 dni. Po upływie tego terminu należy domek przenieść w inne miejsce lub zgłosić się do organów o wydanie pozwolenia na budowę (o ile domek przekracza 35 m²).
Mieszkanie w domku holenderskim – zalety
Obecna sytuacja na rynku nieruchomości oraz kredytów może sprawiać, że mieszkanie w domku holenderskim staje się bardzo ciekawym i opłacalnym rozwiązaniem. Główną zaletą jest tutaj stosunkowo niski nakład finansowy w przeciwieństwie do zakupu, nawet małego, standardowego mieszkania. Najpopularniejszy rozmiar tego typu konstrukcji to 40 m², czyli tyle ile wynoszą standardowe, jednak bardzo drogie w obecnych czasach kawalerki. Domki mobilne są przy tym praktycznie mini wersją standardowego domu, a więc posiadają wszystkie niezbędne udogodnienia, takie jak toaleta, salon czy kuchnia. Oznacza to, że komfort życia w tego typu domku niczym nie ustępuje standardowym rozwiązaniom mieszkaniowym i może świetnie sprawdzić się w przypadku singli czy bezdzietnych par lubiących podróże.
Co ważne, nowoczesne domki mobilne posiadają również wyposażenie w postaci pieca gazowego oraz regulatora temperatury wewnętrznej, co sprawia, że są one rozwiązaniem komfortowym również zimą i późną jesienią. Do tego wszystkiego dochodzi stosunkowo niski koszt eksploatacji konstrukcji oraz możliwość szybkiej zmiany miejsca, w którym będziemy mieszkać. Wszystko to sprawia, że odpowiedź na pytanie, czy da się mieszkać w domku holenderskim, jest dziecinnie prosta i brzmi TAK!