Skip to main content
BLOG
Oferujemy wynajem, sprzedaż i transport: domków holenderskich, domków angielskich i przyczep campingowych.
BLOG
Oferujemy wynajem, sprzedaż i transport: domków holenderskich, domków angielskich i przyczep campingowych.

Ogrzewanie do domku holenderskiego – elektryczne, gazowe a może klasyczny kominek?

Coraz więcej osób decyduje się na dostosowanie domków letniskowych do standardu całorocznego. Domki holenderskie wymagają do tego odpowiedniego docieplenia oraz oczywiście instalacji grzewczej. Najpopularniejszymi rozwiązaniami są kominki, ogrzewanie elektryczne i gazowe. Która z tych opcji będzie najbardziej korzystna?

Od czego zacząć przygotowywanie domku holenderskiego pod standard całoroczny?

Podstawą niezbędną do uznania domku holenderskiego za całoroczny jest odpowiednia izolacja termiczna. Bez niej nawet najwydajniejsze źródło ogrzewania nie będzie wystarczające, ponieważ ściany będą oddawały całe ciepło do otoczenia. Zazwyczaj są one wstępnie ocieplane wełną mineralną o grubości od 15 do 10cm, jednak wystarczy to jedynie na okres wiosenny i jesienny. Zastosowanie dodatkowej warstwy izolacji termicznej sprawi, że nawet mroźną zimą w domku będzie przyjemnie, a ogrzewanie nie będzie generowało wysokich kosztów. Jaka instalacja grzewcza będzie więc najlepszym rozwiązaniem?

Czy ogrzewanie elektryczne jest opłacalne?

Najprostszą w montażu instalacją grzewczą stosowaną w domkach holenderskich, jest instalacja elektryczna. Występuje ona najczęściej w kilku dostępnych wersjach:

  • Grzejniki elektryczne, które są podłączone do instalacji niezależnie od siebie i działają na zasadzie klasycznych grzejników, jednak w przeciwieństwie do nich umożliwiają dowolne ustawienie w pomieszczeniu. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość szybkiego dogrzania jednego z pomieszczeń poprzez przeniesienie dodatkowego grzejnika z innego pomieszczenia.
  • Panele na podczerwień będące rozwiązaniem bardziej energooszczędnym dzięki lepszej wydajności. Jest to rozwiązanie bardzo popularne wśród osób wykorzystujących domki holenderskie zimą.
  • Ogrzewanie podłogowe to opcja szczególnie korzystna dla osób lubiących chodzić boso. Zapewnia ona wysoki komfort i umożliwia regulację temperatury osobnymi termostatami dla poszczególnych pomieszczeń. Wadą tego rozwiązania jest większa strata cieplna niż w przypadku innych opcji.
  • Klimatyzacja z funkcją chłodzenia i grzania. Ta opcja jest najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem ogrzewania elektrycznego wśród właścicieli domków letniskowych. Możliwość wykorzystywania jednego urządzenia do chłodzenia latem i ogrzewania zimą pozwala na wprowadzenie oszczędności związanej z brakiem konieczności montowania osobnych instalacji.

Niezależnie od wyboru trzeba pamiętać, że ogrzewanie elektryczne jest jednym z najdroższych w użytkowaniu, jeśli energia elektryczna nie pochodzi z odnawialnych źródeł energii. Ta forma ogrzewania jest też w pełni zależna od dostaw energii elektrycznej, co może być problematyczne w niektórych lokalizacjach.

Jakie są zalety ogrzewania gazowego?

W przypadku, gdy ogrzewanie elektryczne jest zbyt drogie, lub będzie sprawiało problemy związane z dostawami prądu, lepszym rozwiązaniem okazuje się być ogrzewanie gazowe. Wykorzystywany może być gaz ziemny z instalacji stałej, lub gaz z butli. Zaletą jest dużo większa niezależność. Samo ogrzewanie działa na zasadzie standardowego centralnego ogrzewania, z wykorzystaniem zamontowanych na stałe grzejników w każdym pomieszczeniu. Koszt używania takiej formy ogrzewania jest dużo niższy niż w przypadku prądu, a oferuje podobną wygodę wykorzystywania. Temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach można regulować za pomocą osobnych termostatów. Jedyną niewygodą jest konieczność samodzielnej wymiany butli z gazem, gdy nie ma podłączenia do instalacji gazu ziemnego. Większość firm zajmujących się uzupełnianiem butli zapewnia również ich transport, jednak podłączenie pozostaje po stronie właściciela domku.

Czy klasyczne rozwiązanie z kominkiem jest dobrym wyborem?

W ramach rozwiązań klasycznych zastanowić się można nad zainstalowaniem w domku kominka. Ta instalacja grzewcza wymaga zazwyczaj najwięcej modyfikacji w samym domku, ponieważ zabezpieczone musza być zarówno ściany jak i podłoga. Najczęściej do tego celu wykorzystuje się kamienne płyty i hartowane szkło. Kominek połączyć można z płaszczem wodnym, dzięki czemu ciepło będzie rozprowadzane po domku tak jak w przypadku klasycznego pieca opałowego stosowanego przy centralnym ogrzewaniu w domu. Wadą tego rozwiązania jest konieczność magazynowania opału, czyli drzewa, na co nie zawsze jest odpowiednie miejsce. W przypadku posiadania osobnego pomieszczenia na drewno, rozwiązanie to może się okazać najtańszą formą ogrzewania. Niezbędne jest też ciągłe podkładanie drewna by podtrzymać ogień. Kominek może też stanowić formę ogrzewania awaryjnego zarówno przy ogrzewaniu elektrycznym jak i gazowym. Rozpalenie kominka zajmuje chwilę, a kaloryczne drewno zapewnia ciepło na długo. W przypadku przerwy w dostawie prądu, lub oczekiwania na wymianę butli z gazem, kominek może utrzymać przyjemną temperaturę w domku. Dodatkową zaletą jest z pewnością aspekt wizualny, ponieważ odpowiednio dobrany poprawi wygląd wnętrza i doda romantycznej atmosfery.

Alternatywa dla klasycznego kominka

Ciekawym rozwiązaniem, który eliminuje część wad klasycznego kominka jest kominek na pellet. Posiadają one automatyczne dozowniki, które wystarczy raz na kilka dni zasypać pelletem, przez co nie trzeba cały czas martwić się podkładaniem opału, by kominek cały czas pracował. Taka forma kominka nie jest tak atrakcyjna wizualnie jak klasyczna, jednak jest z pewnością wygodna i oszczędna. Pellet generuje też mniej gryzącego dymu od drewna wykorzystywanego w klasycznym kominku.

Które rozwiązanie wybrać?

Przed podjęciem decyzji o zamontowaniu konkretnej instalacji grzewczej, warto rozpatrzyć wszystkie ich zalety i wady. Powinna ona być dostosowana do warunków panujących w miejscu, gdzie domek stoi. Czasami wybór podyktowany jest konkretnymi warunkami technicznymi, ponieważ nie wszędzie jest łatwy dostęp do gazu, a w niektórych regionach mogą następować w dalszym ciągu przerwy w dostawach prądu. Dobrym wyborem jest postawienie na jedno z rozwiązań jako ogrzewanie główne, a poza tym instalacja dodatkowego, na wypadek awarii. Zarówno ogrzewanie gazowe jak i elektryczne bez przeszkód można łączyć z kominkiem, by wzajemnie się uzupełniały.

Mobilne domki – poznaj naszą ofertę!